Erdoğan’a göre iki ülkenin enerji bakanlıkları bu konuda çalışmaya başlayacaklar – beklememeliyiz. Türkiye Cumhurbaşkanı böyle bir sahanın Trakya’da kurulabileceğine inanıyor.

NTV’nin haberine göre Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin’in önerisi üzerine Enerji Bakanlığı’na bir gaz merkezi inşası için çalışmalara başlama talimatı verdiğini söyledi. Erdoğan’a göre Putin de aynı talimatı ilgili Rus ajansına verdi.

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ve Rus tarafı bu konuda çalışmalarını yapacaklar, bize [sonuçları] sunacaklar ve ondan sonra biz bu adımı atacağız. Bekleyemeyiz,” dedi Erdoğan.

Erdoğan, Trakya’yı (İstanbul’un da içinde bulunduğu Türkiye’nin kuzeybatı bölgesi) bir gaz merkezinin inşası için uygun bir yer olarak nitelendirdi.

Putin, “Rus Enerji Haftası” forumunun bir toplantısında Türkiye’de bir gaz merkezi oluşturma fikrinden bahsetti. “Baltık Denizi yatağı olan Nord Stream üzerinden kayıp transit hacmini Karadeniz bölgesine taşıyabilir ve böylece yakıtımızın ana güzergahlarını, Avrupa’ya doğal gaz tedarikimizi Türkiye üzerinden [rotalar] haline getirerek Türkiye’de Avrupa için en büyük gaz merkezini yaratabiliriz. – Tabii ki ortaklarımız buna ilgi gösterirse.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de aynı etkinlikte yaptığı açıklamada bu tür planları ilk kez duyduğunu ancak teknik olarak “kesinlikle mümkün olduğunu” söyledi.

Gazprom Başkanı Alexei Miller, şirketin gerekli gaz iletim kapasitesini inşa etmeye hazır olduğunu söyledi. Miller, sevkiyatın Karadeniz yönüne kaydırılması fikrini acil olarak nitelendirdi çünkü ona göre Eylül sonundaki patlamalarda hasar gören Kuzey Akım’ın yeniden faaliyete geçmesi uzun zaman alacaktı.

Putin önerisini Erdoğan’a Astana’da düzenlenen Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (CICA) zirvesi sırasında yaptı. Rusya Devlet Başkanı, merkezin sadece üçüncü ülkelere yakıt tedariki için değil, aynı zamanda fiyatların belirlenmesi için de bir platform haline gelebileceğini öne sürdü.

Leave a Reply