Türk liderin temsilcisi, başka bir boru hattı inşa edilirse, Türkiye’nin aslında gaz piyasasının ve gaz arzının belirlendiği bir ülke haline geleceğini vurguladı

Türk Akımı doğalgaz boru hattına gelecekte başka bir boru hattı daha eklenebilir ve böylece ‘tamamen yeni bir enerji haritası’ oluşturulabilir. Habertürk televizyon kanalının haberine göre Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bu yönde bir açıklama yaptı.

“Bu imkansız değil. Önümüzdeki beş ila 10 yıllık perspektifte düşünün. Eğer bu gerçekleşirse, Türkiye sadece gaz transiti için bir ülke olmayacak, bu durumda aslında gaz piyasasının tanımlandığı, gaz arzının tanımlandığı bir ülke haline gelecek” dedi.

Rusya Türkiye’ye Karadeniz üzerinden iki boru hattıyla gaz tedarik ediyor: “Mavi Akım” (kapasite – yılda 16 milyar metreküp) ve “Türk Akımı” (31.5 milyar metreküp).

"Mavi Akım" sadece Türkiye pazarına gaz tedarik etmek üzere tasarlanmıştır. Türk Akımı'nın iki hattından ilki (15.75 milyar metreküp) Türkiye'ye, ikincisi ise Güney ve Güneydoğu Avrupa ülkelerine gaz tedarik etmek için kullanılıyor.

Ona göre böyle bir adım ekonomik olarak uygulanabilir ve “son olaylara bakılırsa böyle bir rotanın güvenliği elbette çok daha yüksektir. Putin’in önerisini yorumlayan Gazprom Başkanı Alexei Miller, şirketin teknik olarak gaz taşıma kapasitesi inşa etmeye hazır olduğunu söyledi.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de girişimi ilk olarak Rusya Devlet Başkanı’ndan duyduğunu ve hukuki, ticari, ekonomik ve teknik konuların görüşülmesi gerektiğini söyledi.

Leave a Reply